Kitap Abonesi'yim. Abonelik hakkımdan kalan kotamı nasıl takip edeceğim?

Sitemize kullanıcı kimliğinizle girdiğinizde, üst barda kullanıcı adınızın yazılı olduğu kullanıcı menüsünden “Hesabım" sekmesine girerek, kalan kotanızı görebilirsiniz.

Kitap Abonesi'yim. Aldığım kitaplar, ücretsiz kitap kotamı aşarsa ne olur?

Almak istediğiniz kitap adedi kotanızı aştığında, sistem sizi uyarır ve almanıza izin vermez. Alınanlar listesinden kitap eksilterek kotanız dahilindekileri alabilirsiniz. Ya da kullanıcı olarak aboneliğinizin bittiği işlenmiştir ve kitap fiyatı üzerinden alım yaparsınız.

Kitap Abonesi'yim. Kotam doldu ve abonelik yenilemek ya da ödemeyle kitap almak istiyorum.

Kotanız dolduğunda, sistem “Kitap Abonesi" statünüzü kaldıracaktır. Bu aşamada, kitap alımına ücret ödeyerek devam edebilirsiniz. Abonelikler yeni kayıtlara ya da yenilemeye şimdilik kapalıdır.

Kitap Abonesi'yim. Çevremdekilere de armağan etmek üzere yeni abonelikler satın almak istiyorum.

Abonelikler için tanınan sürede, armağan etmek istediğiniz kişinin kimlik ve gönderi adresi bilgileriyle yeni bir kayıt açabilir ve kitapların eline ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kitap Abonesi'yim. Bazı kitapları, ücretiyle satın almak ve kotamın eksilmemesini sağlamak istiyorum.

Abonelere de ücretli olan kitaplarımızdan aldığınızda, kotanızdan eksilmez. Bu türden olmayan kitapları kota harici ve ödeyerek almak için, farklı bir hesap açmanız ve işlemleri o hesaptan yapmanız gerekir. Var olan kulanıcı hesabınızdan çıkarak, alım işlemlerinizi yapabilir, ödeme aşamasında yeni bir kullanıcı olarak kaydolabilirsiniz.

Siteden alışverişte girilen bilgilerimiz güvencede mi?

Sitemizde kitap alımı sırasında yapılan tüm işlemler ve kredi kartı bilgileri dahil kişisel veri iletimi, dünyada geçerli güvenlik standartları ile korunmaktadır. Kişisel ve kredi kartınıza ait bilgiler Let’s Encrypt SSL yazılımıyla şifrelenmekte ve ödeme işlemleri sırasında doğrudan bankanızın 3D güvenlik sistemine bağlanarak güvenlik kademesi artırılmaktadır.

Tüm kişisel verileriniz, banka ve kredi kartı bilgileriniz internet güvenliği konusunda kötü niyetli girişimlere karşı korunmakta, sistemimizde erişilebilir bilgi kaydı tutulmamaktadır.

Kitap almak istediğimde, ödemeyi tamamlayamıyorum. Sorun ne olabilir?

Site, kredi kartı kullanımında kullanıcı bilgilerinin güvende olması için koruma yöntemleri uygular.

“Başarısız" alımların çok azı, sunucu ya da ödeme aracısının, alım anındaki güncelleme ya da  yoğunluk gibi geçici kesinti ya da ağırlık sorunu kaynaklıdır.

Bu tür sorunlar, genellikle şu etkenler nedeniyle yaşanmaktadır:

Zorunlu bir güvenlik aşaması olan, bankanızın 3D ödeme sistemi nedeniyle cep telefonunuza kısa mesajla gelen şifrenin girilmesi için gereken ayarlarınız yapılmamıştır, bankanız nezdinde cep telefonu numaranız tanımlanmamıştır, ya da kısa mesaj, şifrenin girilmesi gereken süre zarfında telefonunuza ulaşmamış ya da girilmemiştir.

Bu sorunun çözümü, kredi kartınızı bankanız nezdinde online işlemlere açmanız ve kısa mesaj iletilecek telefonunuzu banka bilgilerinizde tanımlamanızdır.

Kitap alımında kullandığınız bilgisayarın ya da mobil cihazın bağlı olduğu internet hattı, güvenlik duvarı nedeniyle işlemi engellemektedir. Kimi kişisel korumaların yanı sıra, aslolarak özel ya da kamu kuruluşlarındaki lokal ağ sunucusunda, güvenlik duvarı (firewall) aracılığıyla bu tür işlemler engellenmektedir.

Bu sorunun çözümü, farklı bir lokasyondan ya da internet ağından bağlanmanız, kişisel ağınızda ise modem güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol etmenizdir.

Bunların yanı sıra sık karşılaşılan sorunlar, ödemenin verilen zaman içinde tamamlanmaması ya da havale ile ödemelerde, havalenin işlem sırasında yapılarak ödeme aracısına havale bilgilerinin girilmemesi kaynaklıdır.

Kullanıcı menüsündeki "Aldıklarım" ile "Hesabım" sayfasındaki "Alınanlar" arasındaki fark nedir?

“Hesabım" sayfasındaki “Alınanlar", ödemesini yaparak satın aldığınız kitapları ve bu kitaplara ilişkin bilgileri içerir.

Kullanıcı menüsündeki ve “Alışveriş Çantası"ndaki “Aldıklarım" ise, henüz satın alma işlemi tamamlanmamış olan, “Alınanlara Ekle" dediğiniz kitapları gösterir.

“Alınanlara Ekle" dediğinizde “Aldıklarım"da listelenen kitaplar, henüz ödeme işlemi tamamlanmadığından satın alınmamıştır ve üzerlerinde değişiklik yapabilir,  almaktan vazgeçebilir, adedini düzenleyebilirsiniz.

Eğer “Kitap Abonesi"yseniz, silinene kadar bu listedeki kitaplar kotanızdan düşülmüş olarak sonuç gösterecektir, satın almaktan vazgeçtiğiniz takdirde yeniden kotanıza eklenecektir.

Takip Listesi nedir, nasıl kullanılır?

“Takip Listeme Ekle" tuşu, ilgili kitabı, size özel bir listeye ekler. İlgilendiğiniz, ancak baskısı olmayan, fiyatının değişmesini ya da bir kampanyaya dahil edilmesini beklediğiniz kitaplar için kullanılır. Listenizdeki kitaplarda herhangi bir değişiklik olduğunda, sistem sizi bununla ilgili bilgilendirir.

Eğer kullanıcının Takip Listesi, başkalarının da görebilmesine ayarlıysa, aynı zamanda bir ilgilenilen kitaplar iletişim ağı niteliği taşır. Kullanıcılarımız birbirlerinin hangi kitabı takip ettikleri hakkında bilgilenir ve dikkatlerinden kaçmış olabilecek kitapları öğrenebilir. Bu yönüyle, Takip Listesi, bir anlamda kitap tavsiyesi niteliği de taşır. Ayrıca her kullanıcı, kendi Takip Listesini sosyal medya hesaplarında da paylaşabilir.

Bazı kitap sayfalarındaki "Gelince Bildir" tuşu nedir?

Bazı kitaplarımız stoklarımızda kalmamıştır ve/ya da henüz yeni baskıları yapılmamıştır. Bu kitapların sayfalarına girdiğinizde gördüğünüz bu düğmeye tıkladığınızda ve açılan pencereye bir e-posta adresi girdiğinizde, ilgili kitabın yeni baskısı yapıldığında ve/ya da stoklara eklendiğinde, girdiğiniz adrese artık stoklarda mevcut ve alınabilir olduğu bilgisi iletilir.

Ayrıca, oluşturduğunuz bu listeler, talep anlamı taşır ve yayınevimizin beklenen kitapları hakkında fikir edinmemizi sağlar.

Yayınevinize kimi değerlendirmelerimi, önerilerimi, sorularımı iletmek istiyorum.

“İletişim" linki üzerinden, iletmek istediğiniz görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu bölümde göreceğiniz “ilgili konu" seçenekleri, yayınevimizin ilgili bölümüne ulaşması ve daha hızlı, daha sağlıklı yanıt alabilmeniz açısından bize yardımcı olacaktır.