Yazar Hakkında

Yazar Görseli

Ulvi Oğuz

Ulvi Oğuz, 7 Haziran 1944’te Zonguldak’ta “Amele Birliği” Hastanesi’nde doğdu. Doğum yılı madencilik eğimi bittiğinde bir yıl büyütüldü ve 17 yaşında Kilimli Maden Ocağı’nda emniyet nezaretçisi olarak çalışmaya başladı.

İlkokuldan sonra Sanat Enstitüsünün Maden Bölümünde eğitimine devam ederek maden işletmeciliği öğrendi. Madende çok kısa bir süre çalıştıktan sonra İstanbul’da Gazetecilik ve Teknikum Yüksek Okuluna kayıt yaptırdı.

27 Mayıs sonrası insanların politize olmaya başladığı yıllardı. İlk öğrenci yürüyüşlerine burada başladı. Bir süre sonra Almanya’ya gitme sevdasıyla okulu bıraktı ve askere gitmek istedi. Sağmalcılar’da 66. Tümen Karargahı harekat harita ve savaş planları konusunda görevli çavuş olarak askerliğini yaptı.

Zonguldak’a döndükten sonra TİP’e (Türkiye İşçi Partisi) katıldı. Çalışmalarda aktif olarak yer almaya başladı. Bu arada Çaydamar Maden Ocağı’nda nezaretçi olarak çalıştı.

Almanya’da yaşayan ablasından gelen istek üzerine Almanya’ya işçi olarak gitti. Alman komünistleri ile tanıştı. Çekoslavakya’da ortaya çıkan antikomünist kalkışma konusunda TİP yönetiminin yayımladığı açıklamaya katılmadığı için, Partiden ayrıldı.

1969 yılında “Yeni Çağ” dergisindeki adrese mektup yazarak görüşmek istedi. Zeki Baştımar (Yakup Demir) tarafından Berlin’e çağırdı. Almanya’da uzun yıllar boyunca TKP’yi örgütleme ve aynı zamanda işçi derneklerinin kurulması için çok değişik kentlerde çalışmalar yaptı. 1972 yılında Parti Okuluna gitti. 1973 yılında parti örgütlenmesi çalışmaları amacıyla Türkiye’ye döndü. Çok geçmeden Berlin’e çağırıldı. MK’ya (Merkez Komite) koopte edildi. 1973 “Atılım” çalışmalarına katıldı.

1977 yılında Konya (Moskova) Konferansı toplantılarına katıldı. Aynı yıl Mayıs ayında parti çalışmaları için Türkiye’ye döndü. Bursa il örgütünün oluşmasında ve değişik illerde parti çalışmalarının yönetiminde Yöre Sekreteri olarak görev yaptı.

23 Mayıs 1981’de gittiği bir randevuda polis tarafından yakalandı. Ankara Sıkıyönetim Mahkemesinde yargılandı, 15 yıl 9 ay 10 gün ceza aldı. Mamak Askerî Cezaevi’nde A Blok Tecrit 2 arka 18 nolu 4 metre kare hücrede 6 yıl yattı. Mamak cezaevinde yattığı sıralarda Partinin yönetimini ele geçiren sağcılar tarafından partiden atıldı.

1987 Mart ayında tahliye oldu. Çok kısa bir süre sonra sahte bir pasaportla İngiltere’ye kaçtı. Londra’da evlendi, oğlu dünyaya geldi. Ceza Yasası’ndaki 141 ve 142’nci maddeler kaldırılınca Türkiye’ye döndü. Genç yoldaşların TKP adını almak için yaptıkları toplantıya davet edildi. Kısa bir süre sonra üyeliğini yenileyerek tekrar TKP üyesi oldu.

Yayınevimizdeki Kitapları

% 30 indirim

Partimin Yolunda

105,00 TL
“Yıllar önce değişik toplumsal sınıf ve katmanlara mensup insanlar olarak ülkemizde sosyalizmi kurmak amacıyla bir araya geldik. Birbirimizi hiç tanımıyorduk.…