Yazar Hakkında

Olga Forş

Çocukluğu acılar içinde geçmiş olan Olga Dmitriyevna Komarova general olan babasının görevli bulunduğu Dağıstan’da Gunib Kalesi’nde 1873 yılında doğdu. Çok küçük yaşta annesi Azerbaycanlı Nina Shakhetdinova’yı kaybeden çocuk, aynı zamanda bakıcısı olan ve annesinin ölümünden sonra babasıyla evlenen üvey annesinden hiçbir ilgi görmedi. Bir süre sonra kadının Olga’nın babasından çocuğu da olunca, bu ilgisizlik büsbütün arttı. Aradan çok zaman geçmeden babasını da kaybeden Olga bir yetimler yurduna
yerleştirildi ve orada yetişti. Yirmi iki yaşına gelince tanıştığı ve o da yüksek rütbeli bir subayın oğlu olan Boris Eduardoviç Forş ile evlendi. Petersburg’da Çarskoye Selo kasabasına yerleştiler.
İki genç de ilerici, toplumcu, halkçı fikirlerle yetişmişlerdi. Daha önce Teozofi’ye merak sarmışlarken sonradan Lev Tolstoy’un fikirleriyle tanışmışlar ve onun takipçisi olmuşlardı. Kısa süre sonra Olga ve eşi Bolşevik harekete katıldılar. Olga Forş hayatının sonuna kadar Bolşevizme bağlı kaldı.
Evliliklerinin ilk yıllarında eşi Boris Forş 1904 yılında askerlik mesleğinden siyasi tutukluların idamlarını protesto etmek için ayrıldı. Geçim sıkıntısına düşen çift Ukrayna’da bir çiftliğe çekildiler. Burada üç çocuklarını yetiştirirlerken Olga Forş art arda eserler verdi.
Boris Forş Kızıl Ordu’da görev yaptığı sırada tifüsten ölünce Olga kendini tamamıyla çalışmaya verdi. Edebiyat ve sanat çevrelerinde haklı bir ün yaptı. Sovyet Yazarlar Birliği’nin 1934 Kongresi’nde önemli bir rol oynadı. 1954 Kongresi’nde de açılış konuşmasını yaptı. İki kez ‘Kızıl Emek Bayrağı Nişanı’ ve ‘SSCB Onur Nişanı’ aldı. 1961 yılında Petersburg’un, eskiden Çarskoye Selo denilen ve 1934’te ismi ‘Puşkin’ olarak değiştirilen kasabasında hayattan ayrıldı.

Yayınevimizdeki Kitapları