Yazar Hakkında

Aleksey N. Tolstoy

Aleksey Tolstoy 1883 yılında Rusya’da Pugaçev ilinin Sosnovka köyünde Kont Tolstoy ailesinin oğlu olarak doğdu. Annesi Aleksandra Turgenyeva, önde gelen Dekabristlerden Nikolay Turgenyev’in yeğeni, yazar İvan Turgenyev’in de akrabasıydı. On dokuzuncu yüzyıl Rus şairi Aleksey Tolstoy’un ve yazar Lev Tolstoy’un da akrabasıdır.

Eserlerinde kendisini diğer yazarlardan farklılaştıran tarzda, sosyo-psikolojik, fantastik, bilimkurgusal temalar da işlemiş, değişik denemeler yapmıştır. Ancak edebiyattaki en önemli özelliği, kendisinin Anıtsal Realizm olarak tanımladığı bir anlayışla büyük eserler vermiş olmasıdır ki, bunlar arasında çağın tanığı bir büyük roman üçlemesi öncelikle yer alır. Hojdaniye Po Mukam (Azap Yolları), bir nehir roman, onun en önemli eserleri arasında yer alır.

Soylu ailesinden gelen bir kont olduğu için Ekim devrimine başlarda karşı çıkmış, Avrupa’ya kaçmıştır. Birkaç yıl sonra yaptığı hatayı fark edip, özür dileyerek ülkesine dönmüş ve Bolşevik harekete ve partiye aktif olarak katılmıştır. Bundan sonra kendisine Kızıl Kont lakabı takılmıştır.

Sovyet Yazarlar Birliği başkanlığı, Yüksek Sovyet Prezidyumu üyeliği ve Sovyet Bilimler Akademisi üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Rusya’da işledikleri suçları ve halklara yaptıkları zulümleri araştıran komitede bulunmuştur. Araştırmaları Nürnberg Mahkemelerinde kanıt olarak alınmıştır.

Yazar 1945 yılı Şubat ayında birkaç ay sonraki Büyük Zaferi göremeden yaşamını noktalamıştır.

Yayınevimizdeki Kitapları

% 30 indirim

Çariçin Savunması
Ekmek

126,00 TL
Maksim Gorki’nin, iç savaş tarihinin romanlaştırılması arzusuyla, Aleksey Tolstoy’a bir iç savaş romanı yazması daveti ve Stalin’in desteği üzerine yazarın…