Yazar Hakkında

Yazar Görseli

Ahmet Antmen

Ahmet Antmen,12 Eylül 1979 Mersin doğumludur. Üniversiteye kadar olan öğrenimimi bu kentte tamamlamıştır. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Öğrencilik yılları boyunca, ODTÜ Edebiyat Topluluğu başkanlığını yürütmüştür. Topluluk üyeleri ile birlikte Nikbinlik dergisini yayına hazırlamıştır. Uzunca bir süre derginin genel yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Derginin şiir dinleti grubunun düzenlediği gösterimlerde yer almış; bu dinletilerin senaryolarını yazmıştır. Ayrıca belirli sürelerle Damar, Kül ve Sanat Cephesi dergilerinin yayın kurullarında bulunmuştur. Belirli bir dönem boyunca, Damar dergisinin sanat yönetmenliğini üstlenmiştir. Dergi süreçlerinde üstlendiği sorumlulukların yanı sıra, Edebiyatçılar Derneği Genel Sekreterliği görevini de yürütmüştür. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve ODTÜ Edebiyat Topluluğu başta olmak üzere, yirmi yıldır çeşitli kurum ve kuruluşlarda tarih, teori ve pratik temelli edebiyat atölyeleri düzenlemektedir. Ülke çapında pek çok edebiyat etkinliği ve festivalinin düzenleyici kurul ve ekiplerinde yer almıştır.

 

Şiir, makale ve öyküleri Evrensel Kültür, Edebiyat ve Eleştiri, Sözcükler, Çevrimdışı İstanbul, Sol, Öteki-Siz, Damar, Nikbinlik, Sanat Cephesi, Uç, Eylülce ve Kül gibi ülke çapında yayın yapan pek çok dergide yayımlanmıştır. 2002 Yılı SES Şiir Birincilik ödülünü alan Ayrıksı Otları isimli ilk şiir kitabı 2003 yılında okurlarla buluşmuştur. İlk romanı, Beri Zaman Mahallesi adıyla 2016 yılında yayınlanmıştır. Bunun dışında, çeşitli ortak kitap ve antolojilerde de ürünleri yayınlanmıştır. Arkadaş, Doruk, Papirüs, Gri, Kağıt Gemi gibi kimi yayınevlerinde yöneticilik, editörlük ve çevirmenlik görevlerinde bulunmuştur. Aralarında Gılgamış Destanı, Medya ve Savaş Yalanları ve Odysseus gibi kitapların da bulunduğu çok sayıda eserin çevirmenliğini veya editörlüğünü üstlenmiştir. Çocuklar ve gençler için kimi dünya klasiklerini Türkçeye uyarlamıştır.  TRT için hazırlanan “Evinde Yabancı” isimli gurbetçilerin öykülerinden oluşan bir derleme kitabın da çevirmen ve editör ekibinde yer almıştır. Edebiyat ve Mimarlık kitapları serisine ortak yazılarla katkıda bulunmuştur.

Yayınevimizdeki Kitapları

% 30 indirim

Suda Halkalar Vardı

70,00 TL
“Hayatın pınarı boşandı dizginlerinden. Kaynağında fokurdadı gürültüyle... Dağların bağrına gömülenler dile geldi. Mamak kışlasında evi yıkılan bir at şahlandı, Toroslara…