Ortadoğu’da Devrim Yılları

Savaş, işgal ve katliamlarla anılan bir coğrafya, güncel olarak da Filistin’e yönelik İsrail saldırganlığı Ortadoğu ‘nun dinamik bir coğrafya, bir savaş coğrafyası olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Ortadoğu ’da Devrim Yılları, Türkiye’ de yeni bir diplomat kuşağının temsilcisi olan Mahmut Dikerdem ‘in görev yaptığı Ortadoğu ülkelerinden Mısır, Ürdün ve İran’da 1950’li yıllarda yaşanan arayış ve dönüşümleri, Üçüncü Dünyacı siyaseti ve Bağlantısızlar Hareketi’ni kişisel deneyimleri ve gözlemleri ile anlattığı eseridir.

Dikerdem hareketli ve fırtınalı dönemlerinde Mısır ve Gana deneyiminin ardından Ürdün, İran, Hindistan gibi eski sömürgeler olup tarih sahnesine bağımsız devletler olarak çıkan, 1950 ve 60’lı yıllarda değişimler yaşayan önemli ülkelerde Büyükelçi olarak bulunur. Bu ülkeler kalkınmaya ve yoksulluktan kurtulmaya çalışan, bir yandan da bağımsız, bağlantısız bir dış siyaset hattı oluşturmaya cüret eden, tarihsel önemleri ancak daha sonra anlaşılan Üçüncü Dünya ülkeleridir. Dikerdem’ in bu ülkelere dair izlenimleri ve buradaki dinamiklere ilişkin gözlemleri özel bir önem taşımaktadır.


Yurtdışına kitap satışımız, kargo ücretlerinin fahiş rakamlara varması nedeniyle durdurulmuştur. Yurtdışından sipariş vermek için,istediğiniz kitapların listesini iletisim @yazilama.com adresine iletmenizi rica ederiz!

84,00 TL

Editör

Prof. Dr. E. Zeynep Suda

Düzelti

Ayhan Keser

Kapak Tasarım

Arzu Melek Sancar

İç Sayfa Düzeni

Umut Tuna

Sayfa Sayısı

173

Basım Tarihi

ISBN

978-605-2222-89-8

Yazar

Mahmut Dikerdem

Yayıncı

Yazılama Yayınevi

Diziler

Yaşamın İçinden