Bilim ve Aydınlanma Akademisi

Madde, Diyalektik ve Toplum – 3. Kitap

Madde, Diyalektik ve Toplum, bu ciltte Sovyet bilim tarihi konusunda önemli bir yol alarak, Sovyet bilim tarihi üzerine ilk kez belgeye dayalı yazılar yayınladı. Bilim ve Aydınlanma Akademi’sinin Moskova’da gerçekleştirdiği Kütüphane ve Arşiv Gezisi’nde elde ettiği belge ve deneyimlere dayanarak kaleme alınan yazıların yanı sıra; Türkiye’den ve dünyadan bilim insanları ile yapılan söyleşileri ve daha önce Türkiye’de bu derinlikte ele alınmamış başlıklardaki dosyaları okuma şansı bulacaksınız. Bunlar arasında “Einstein’ın Diyalektik Materyalizme Katkısı”, “Sigmund Freud ve Zihin Kuramı-Marksist Bir Değerlendirme” ve “Lenin Döneminde Bilime Yuvalanan Öznel İdealizm” dosyalarını sayabiliriz. Bu ciltte yer alan “Bilim Emekçilerinin Durumu” dosyası da içimizi acıtan gerçeklere dikkat çekecek.


Yurtdışına kitap satışımız, kargo ücretlerinin fahiş rakamlara varması nedeniyle durdurulmuştur. Yurtdışından sipariş vermek için,istediğiniz kitapların listesini iletisim @yazilama.com adresine iletmenizi rica ederiz!

Orijinal fiyat: 250,00 TL.Şu andaki fiyat: 175,00 TL.

Dünyada ve Türkiye’de kapitalist düzenin ürünü olan felaketleri yaşadığımız bir yılı geride bırakıyoruz. 2020’ye umutla giren milyonlarca kişi haksız ve önlenebilir hastalıklar, kazalar ve savaşlar nedeniyle bu yılı tamamlayamadan yaşamlarını yitirdiler. Olağan dışı zamanlardan geçiyoruz. O kadar olağan dışı bir yıldı ki düzenli olarak ayda bir kez toplanan Madde Diyalektik ve Toplum Yayın Kurulu Şubat ayından sonra yüz yüze toplantı yapamadı. Dergi ise zor koşullara rağmen gelişimini sürdürdü ve ortaya önceki yıllara göre daha olgunlaşmış bir cilt çıktı. Bu ciltte Madde, Diyalektik ve Toplum, gericilik tarafından unutturulmaya çalışılan Sovyet bilim tarihi konusunda önemli bir yol aldı ve Sovyet bilim tarihi üzerine ilk kez belgeye dayalı yazılar yayımladı. İkinci olarak, genişleyen ve deneyim kazanan yazar kadrosu ile daha önce Türkiye’de bu derinlikte ele alınmamış başlıklarda dosyalara yer verdik. Türkiye’den ve dünyadan bilim insanları ile önemli söyleşileri de Türkçe ve İngilizce olarak yayınlamayı sürdürdük.

Okuyucularımızdan ise bu yoğun çabanın hakkını vermelerini rica ediyoruz. Dergide açtığımız her dosya yeni katkılara açık ve kapanmıyor, seçtiğimiz konular geliştirilmek üzere akan ırmaklar gibi. Daha dikkatli bir okuma ile geri bildirim ve konuyu derinleştiren makale başvurularınızı bekliyoruz. Ve 2021’de bilim ve aydınlanma dolu günler diliyoruz.

Sayfa Sayısı

412

Basım Tarihi

İç Sayfa Düzeni

Eren Taymaz

Kapak Görseli

Ekim 2019, Ömer Koçağ

Editör

Yayın Yönetmeni, Erhan Nalçacı

ISBN

978-605-2222-32-4

Yazar

Bilim ve Aydınlanma Akademisi