Kürt Çoban

“Yazar olarak, geleneksel Kürt edebiyatını modernize etmek ve yeni anlatım biçimleriyle yeni kanallar bulmayı amaçlayan E. Şemo’nun yapıtları her yanıyla o uzun mücadele dolu yaşamın ve söz konusu düşüncelerin izlerini taşımaktadır. Özellikle Kürt Çoban tam da bu temel üzerine kurulmuş bir yapıttır.”
– Kamuran Demir
 
“Roman, yazarın otobiyografik bir hikayesidir. Hemen hemen her yazarın ilk ürünü gibi, aynadan yansıyanları aktarmıştır eserine. Sosyalist gerçekçilik akımının bir örneği olan roman, Ekim Devrimi öncesinde Kafkasya’da yaşayan Kürtlerin durumunu anlamak adına da önemli veriler sunar.
Kürt tarihi açısından Sovyetler Birliği dönemini Kürtlerin talihi ya da Rönesans’ı olarak betimleyen araştırmacılar mevcuttur.  Buradan yola çıkarak Kürtler için de ilk romanlarının Bolşevik bir çoban tarafından yazılmış olması ve aynı zamanda bu çobanın aldığı eğitimle Kürt halkının kültürel süreçlerine katkılarda bulunması da Kürt okuyucuların talihi olarak sayılabilir. “
– Özkan Öztaş

Yurtdışına kitap satışımız, kargo ücretlerinin fahiş rakamlara varması nedeniyle durdurulmuştur. Yurtdışından sipariş vermek için,istediğiniz kitapların listesini iletisim @yazilama.com adresine iletmenizi rica ederiz!

Stokta yok

Kategori:

Kürt edebiyat tarihinde ilk Kürtçe roman olarak bilinen bu kitap, 1935 yılında Sovyetler Birliği’nde yayımlanmıştır.

Ekim Devrimi’nde de yer alan ve yaptığı birçok kültürel çalışmadan ötürü Lenin ve Halkların Kardeşliği nişanları alan Ereb Şemo’nun bu romanı ilk kez orijinal Kürtçe metninden çevrilerek okuyucuyla buluşuyor.

Köyünden çıkan bir çobanın Bolşeviklerle tanışması ve hayatının değişimini konu alan roman aynı zamanda yazarın kendi hayatının bir yansımasıdır.

 (Arka Kapak Yazısı)

Çeviren

Kamuran Demir – Özkan Öztaş

Editör

Özkan Öztaş

Düzelti

Emre Falay

Basım Tarihi

Sayfa Sayısı

188

Boyut

13.5 x 21

ISBN

978-605-2222-51-5

Yazar

Ereb Şemo

Diziler

Edebiyat