Sosyalizmin Başarısı

Küba’da Sağlık

Yaşadığı zor koşullara rağmen salgında kapitalist ülkelerin tamamından daha başarılı bir performans sergileyen ülke: Küba!

Küba’nın sağlık verileri tam bir başarı göstergesidir ve bu da yalnızca politik tercih farklılığıyla, Küba’nın sosyalist rejimiyle açıklanabilir.

 Küba salgınla mücadelesini de diğer ülkelere verdiği yardımları da aşı çalışmalarını da abluka koşullarında, ciddi kaynak sıkıntısı yaşarken gerçekleştiriyor… Üstelik Küba tüm zor koşullarına rağmen salgında kapitalist ülkelerin hemen tamamından daha başarılı oldu. Bunu sağlayan şey, basit ama etkili halk sağlığı politikalarını tereddütsüz şekilde hayata geçirmesidir.

Bu kitapta Küba’nın sağlık sistemi, halk sağlığı düzeyi ve Küba’nın sağlıktaki büyük başarısından ne tür dersler çıkarılabileceği incelenmektedir.


Yurtdışına kitap satışımız, kargo ücretlerinin fahiş rakamlara varması nedeniyle durdurulmuştur. Yurtdışından sipariş vermek için,istediğiniz kitapların listesini iletisim @yazilama.com adresine iletmenizi rica ederiz!

70,00 TL

Kategoriler: ,

Küba sağlıktaki performansı en yüksek olan ülkedir.

Bunun nedeni yalnızca, ulusal gelir ve genel bütçe içinde sağlık hizmetlerine hayli yüksek oranda kaynak ayırması değildir. Sağlığı geliştirmek için gerekli bütün faktörler, Küba’da olumlu bir denge halindedir. Küba’da gelir eşitsizliği yoktur, işsizlik minimum düzeydedir, sağlık ve eğitim hizmetleri parasızdır, öncelik verilen koruyucu sağlık hizmetleridir, çok gelişkin biyoteknoloji merkezleri vardır, hekimler hizmet ettikleri toplumla iç içe yaşarlar, sağlık eğitimi yaygındır,  okuma yazma bilmeyen kimse yoktur, ortaöğretim okullaşma oranı %80’in üzerindedir, evsiz insan bulunmaz, kapitalist ülkelerde olduğu gibi insanlar aylık gelirlerinin neredeyse yarısını ev kirası için kullanmak zorunda kalmazlar, vb. Ayrıca Küba halen devrimin anılarını taze tutmada belirleyici, karizmatik ve Kübalılardan hiç de farklı bir yaşam sürmeyen devrimci liderlere sahiptir.Dünya’da geliri Küba kadar düşük olan hiçbir ülkenin bebek ölüm hızı Küba kadar düşük, yaşam umudu Küba kadar uzun, kısacası toplumsal sağlık düzeyi Küba kadar gelişmiş değildir. Daha da ötesinde: Küba’nın toplumsal sağlık düzeyi, yüksek gelirli emperyalist ülkeler kadar iyi, hatta bir kısmından daha gelişkindir.

Bu kitapta Küba’nın sağlık sistemini, halk sağlığı düzeyini ve Küba’nın sağlıktaki büyük başarısından ne tür dersler çıkarılabileceğini inceliyoruz.”

Kapak Görseli

Handan Aysever

İç Sayfa Düzeni

Eren Taymaz

Basım Tarihi

Sayfa Sayısı

232

Boyut

13.5 x 21

ISBN

978-605-2222-49-2

Yazar

İlker Belek