Eğitimde Toplumsal Çıkmaz

Kapkara Tahta

Son yıllarda yaşananlarla birlikte eğitim kamusal niteliği yok edilerek piyasalaştırılıp özelleştirildiğinde, öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin nelerle karşılaşabileceği tüm toplum için daha net görünüyor. Bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşmak çocuklarımızı akılcılıktan, düşünmekten ve yaratıcılıktan koparırken, onların bütünsel gelişimini engelliyor, toplumun sorgulama, değiştirme ve dönüştürme iradesini zayıflatıyor.

Çocuklarımızın geleceği ailelerinin sosyal, ekonomik ve sınıfsal konumlarına göre şekillenirken, farklı boyutlarda eşitsizlikler artıyor, veliler, imkanı varsa parasını da verip köşe bucak bilimsel ve laik eğitim veren okul aramaya koyuluyor.

Eğitimin krizi giderek derinleşiyor, eğitim toplumsal bir çıkmaza giriyor.

Bu kitap AKP iktidarları döneminde eğitim alanında olup bitenleri çeşitli boyutlarıyla irdelerken, bu dönemin bütünsel bir değerlendirmesini yapıyor. Kitap çocuklarımızın haklarını savunmak ve korumak için, kamusal, bilimsel ve laik eğitim hakkının öneminin anlaşılmasına ve konunun toplumsal bir gündem olarak tartışılmasına katkı koymayı hedefliyor.

 (Arka Kapak Yazısı)


Yurtdışına kitap satışımız, kargo ücretlerinin fahiş rakamlara varması nedeniyle durdurulmuştur. Yurtdışından sipariş vermek için,istediğiniz kitapların listesini iletisim @yazilama.com adresine iletmenizi rica ederiz!

Orijinal fiyat: 120,00 TL.Şu andaki fiyat: 84,00 TL.

Kapkara Tahta, AKP döneminde gericilik ve piyasacılık kuşatmasıyla eğitimin içine düşürüldüğü durumun ve yaşanan tahribatın, eğitimle ilişkili toplumun büyük çoğunluğu, öğretmenler, veliler ve öğrenciler tarafından daha iyi anlaşılmasını amaçlamaktadır.

Diğer taraftan bu kitap çocuklarımızı savunmak ve korumak için, eğitimcileri, velileri ve eğitimle ilgili toplumun tüm bileşenlerini kamusal ve bilimsel eğitimi yeniden toplumsal bir gündem olarak tartışmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

AKP dönemi de daha belirgin olarak göstermiştir ki, kapitalist sistem içerisinde özelleştirilerek paralılaştırılmış ve piyasalaştırılmış, gericileştirilerek bilim ve laikliği dışlamış bir eğitim modeli çocuklarımıza eşitsizlik, yoksunluk ve çocukluklarının taşıyamayacağı bir akıl dışılık ve travmadan başka bir şey sunamamaktadır. Ne çocuklarımız ne toplum bunu hak etmektedir. Bu kitap her şeyden önce, mevcut yapıyı çok yönlü bir şekilde değerlendirerek, bu tabloyu değiştirmek için kafa yoran ve mücadele eden tüm aydınlık insanlara omuz vermek amacıyla hazırlanmıştır

İç Sayfa Düzeni

Eren Taymaz

Basım Tarihi

Sayfa Sayısı

392

Boyut

13.5 x 21

ISBN

978-605-2222-47-8

Yazar

Rıfat Okçabol - Onur Seçkin

Yayıncı

Yazılama Yayınevi

Diziler

Türkiye Yazıları