Emperyalizmin Krizi, Uluslararası Değer Zincirleri ve Çin'in Yükselişi

Hegemonya Bunalımı ve Çin

“ İçinde yaşadığımız dünyada insanın akıl sağlığını koruması çok zor. Herkes gibi ben de zorlanıyor, aklımı başıma toplayabildiğim zamanlarda ve aklıma güç vermek için yazıyorum. Yazmak, burnumun ucundan ötesini görmemi, ağır ağır dönen ve her defasında tanımakta zorlandığım, bana yepyeni görünen dünyaya bakmamı sağlıyor.

Yepyeni derken, buna olumlu bir anlam yüklemiyorum. Anlaşılması zor, yabancı, hatta ürkütücü bir yenilik kastettiğim. Kendisi ürkütücü olsa da insani duyguların her geçen gün daha da küntleştiği bir dünya… Aklımın duygularla arası hiçbir zaman iyi olmadı; şimdi de değil. Biraz da bu yüzden bu tuhaf, yabancı ve ürkütücü dünya beni korkutmuyor. Ona yeniden baktığımda, bakabildiğimde, yine tanınamaz halde olacağını biliyorum. Ama yine korkmayacağım. Çünkü burnunun ucunu görememek, bazen ufkun ötesini görebilmenizi sağlıyor. Bu garip dünyanın çarpık ufkunun arkasında umut var. Bana kalırsa görmeyen gözlerimizin, yitirdiğimiz aklımızın, körelmiş duygularımızın ötesine geçmemizi sağlayacak olan da onun sezgisi.

Somut olana ve onun karmakarışık doğasına diktim uzun süredir görmeyen gözlerimi. Karmaşayı dağıtabildim mi, somutu daha anlaşılır kılabildim mi bilmiyorum. Ama bu kitabın bende bıraktığı tek gerçek iz, umudun sezgisi oldu. Bunu paylaşmak istedim.”

-Alper Birdal(Arka Kapak Yazısı)

 

“Emperyalizmin hegemonya bunalımı ele alınıyor bu kitapta. Hegemonya bunalımı daha fazla belirsizlik, daha fazla kaos, daha fazla rekabet, daha fazla çatışma, daha fazla çürüme, daha fazla yıkım demek aynı zamanda… Alper Birdal , emperyalizmin hegemonya bunalımını, Çin olgusunu cesurca analizin merkezine yerleştirerek tartışırken, bu bunalımın mevcut paradigma içinde bir çözüme kavuşamayacağını ileri sürüyor.”

Kemal Okuyan(Önsöz)


Yurtdışına kitap satışımız, kargo ücretlerinin fahiş rakamlara varması nedeniyle durdurulmuştur. Yurtdışından sipariş vermek için,istediğiniz kitapların listesini iletisim @yazilama.com adresine iletmenizi rica ederiz!

Orijinal fiyat: 160,00 TL.Şu andaki fiyat: 112,00 TL.

Kategoriler: ,
“İnsanlık tarihi açısından bakıldığında emperyalizmi, kapitalizmin sağ kalım çabasının zorunlu bir sonucu olan; sistemin karşı karşıya kaldığı baskılara daha iyi adapte olmak üzere bazı özelliklerini yitirdiği ve uykudaki bazı özelliklerini yeniden devreye soktuğu bir tersine evrim olarak görmek mümkün mü?”
 
Emperyalizmin hegemonya bunalımını ele alan bu çalışmasında Alper Birdal, Çin olgusunu merkeze yerleştirerek tartışırken, bu bunalımın mevcut paradigma içinde bir çözüme kavuşamayacağını ileri sürüyor.
İç Sayfa Düzeni

Eren Taymaz

Basım Tarihi

Sayfa Sayısı

268

Boyut

13.5 x 21

ISBN

978-605-2222-52-2

Yazar

Alper Birdal

Yayıncı

Yazılama Yayınevi