3 Yılda 6 Tutukevinde

12 Eylül Anıları

“Kitapta anlatılanlar 12 Eylül karanlığında yaşanan onbinlerce öyküden yalnızca biri. O insanlık dışı koşullarda ayakta kalmak, insan onurunu korumak için verilen savaşımlardan birisi. Ama öğretici. Koğuşlarda, elde kalem, kâğıt bile yokken, belleklerden eskiden öğrenilmiş bilgilerin, şiirlerin çıkarılıp nasıl bir direniş kaynağı olarak kullanıldığını öğretiyor. Anılar yalnızca «içeridekileri» kapsamıyor. Dışarıdakilerin birçoğu gibi, Doğan Görsev’in eşi Nesrin ablanın olağanüstü mücadelesi de içeriden göründüğü gibi yansıyor anılarda.”


Yurtdışına kitap satışımız, kargo ücretlerinin fahiş rakamlara varması nedeniyle durdurulmuştur. Yurtdışından sipariş vermek için,istediğiniz kitapların listesini iletisim @yazilama.com adresine iletmenizi rica ederiz!

Stokta yok

Barış Derneği’nin önde gelen isimlerinden ve Türkiye’nin emektar komünistlerinden olan G. Doğan Görsev, bu kitapta 12 Eylül’ün cezaevlerinde yaşadıklarını anlatıyor. Kitabın önsözünde, Niyazi Dalyancı şunları yazıyor…

“Kitapta anlatılanlar 12 Eylül karanlığında yaşanan onbinlerce öyküden yalnızca biri. O insanlık dışı koşullarda ayakta kalmak, insan onurunu korumak için verilen savaşımlardan birisi. Ama öğretici. Koğuşlarda, elde kalem, kâğıt bile yokken, belleklerden eskiden öğrenilmiş bilgilerin, şiirlerin çıkarılıp nasıl bir direniş kaynağı olarak kullanıldığını öğretiyor. Anılar yalnızca «içeridekileri» kapsamıyor. Dışarıdakilerin birçoğu gibi, Doğan Görsev’in eşi Nesrin ablanın olağanüstü mücadelesi de içeriden göründüğü gibi yansıyor anılarda.

Doğan ağabeyin dilinden kendi kişiliği de yansıyor. Her zaman olduğu gibi son derece alçakgönüllü, böbürlenmeden, hatta zaman zaman kendini sansürleyerek yazıyor. Kimi yerde öfkelenerek, kimi yerde de acı bir gülümseme ile okudum bu anıları. Doğan ağabeye bunları kaleme aldığı için teşekkür ediyorum.”

Basım Tarihi

ISBN

978-605-9988-19-3

İç Sayfa Düzeni

Erhan Delioğlu-Yiğit Berker

Kapak Tasarım

Özgür Şahin

Sayfa Sayısı

125

Yazar

G. Doğan Görsev